Zámek Kamenice
Historie zámku je spjata s průmyslově vlivným rodem Ringhofferů, kteří se zasloužili o hospodářský a kulturní rozvoj oblasti.
Historie zámku
Původně zde ve 14. století stála ranně gotická kaple sv. Františka Serafinského a tvrz Kamenice.
Ta je sice od poloviny 16. stol. uváděna jako zpustlá, koncem století byla však obnovena. Podobně jako ostatní sídla v tomto kraji často měnila své majitele. V 18. století byla přestavěna na barokní jednopatrový zámek ve tvaru písmena L. . Ke známějším držitelům patřili Lobkowitzové, Karel Arnošt z Valdštejna a také pražští arcibiskupové. Ti prodávají v roce 1820 Kamenici, avšak prozatím bez zámku, Ringhofferům.
V roce 1860 zámek získává F. Ringhoffer a to komplikovanou trojsměnou. Ringhofferové nechávají v letech 1875-1880 vystavět místo původního zámku zámek nový, ve stylu anglické neogotiky.
Dnešní podobu zámek získal pod vedením architekta Jiřího Stibrala na objednávku Emanuela Ringhoffera. Rod Ringhofferů, měl značný vliv na celý region a v Kamenici a okolí vlastnil také zámek ve Štiříně a Lojovicích.
Po roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován a jeho prostory využil humanista Přemysl Pitter jako ozdravovnu pro děti různých národností, zachráněné z německých koncentračních táborů a českých internačních táborů. V období 1949–1997 sloužil zámek jako druhý stupeň místní základní školy. V roce 1998 byl prodán do soukromých rukou a dnes je nepřístupný veřejnosti.
Areál zámku
Zámecký areál tvoří nejen samotná budova zámku, ale i rozsáhlý park, altán, opěrné zdi, brána s oplocením a tesaný kříž s Ukřižovaným z roku 1810. Dominantou areálu je kaple sv. Františka Serafinského, která byla původně ranně gotickou stavbou ze 14. století. V roce 1898 byla přestavěna podle návrhu Jiřího Stibrala. Kaple dnes patří římskokatolické farnosti Kostelec u Křížků a pravidelně se v ní konají sobotní bohoslužby.
Současnost
Areál zámku je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti, s výjimkou kaple. Okolí zámku však zůstává atraktivním cílem pro milovníky historie a přírody. Příběh tohoto průmyslového rodu a jeho vliv na krajinu i společnost.přibližuje naučná stezka "Krajinou barona Ringhoffera" Trasa prochází přírodním parkem Velkopopovicko a zahrnuje pamětihodnosti jako zámek Štiřín, pivovar Velké Popovice a rodinnou hrobku Ringhofferů v Kamenici.